Vishay/Dale CMF6075R000FKRE
CMF6075R000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF6075R000FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6075R000FKRE.pdf
Availability of CMF6075R000FKRE
QUANTITY
CMF6075R000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6075R000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF6075R000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6075R000FKRE
Related LinksCMF6075, CMF6075R000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6075R000FKRE Details Description
Related parts for CMF6075R000FKRE
SWITCH 6POS DIP RECESS ROCK UNSL datasheet.pdf
PLIERS ELEC CHAIN NOSE 5" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100K OHM 5% 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
POCKET MICROSCOPE 25X W/LED LGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 MIDGET FLANGE BASE datasheet.pdf
SCT3250 18.61" 8" FFC W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf