Vishay/Dale CMF607K5000CEEA
CMF607K5000CEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF607K5000CEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF607K5000CEEA.pdf
Availability of CMF607K5000CEEA
QUANTITY
CMF607K5000CEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF607K5000CEEA
Internal Part NumberEIS-CMF607K5000CEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF607K5000CEEA
Related LinksCMF607K, CMF607K5000CEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF607K5000CEEA Details Description
Related parts for CMF607K5000CEEA
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN GUARD 60MM WIRE MESH BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8DIP datasheet.pdf
EVAL BOARD POWER DISTRIBUTION SW datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V 20% X6S 0402 datasheet.pdf