Vishay/Dale CMF607K5000FHRE
CMF607K5000FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF607K5000FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF607K5000FHRE.pdf
Availability of CMF607K5000FHRE
QUANTITY
CMF607K5000FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF607K5000FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF607K5000FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF607K5000FHRE
Related LinksCMF607K, CMF607K5000FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF607K5000FHRE Details Description
Related parts for CMF607K5000FHRE
FIXED IND 1.8UH 160MA 950 MOHM datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ROUND/GUARD BLUE datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
DRIVER SERVO 50W 100VAC datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
10/30 GEAR SPLIT STANDARD BORE datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 400V 4A KBL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW datasheet.pdf