Vishay/Dale CMF607R5000FKRE
CMF607R5000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF607R5000FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF607R5000FKRE.pdf
Availability of CMF607R5000FKRE
QUANTITY
CMF607R5000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF607R5000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF607R5000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF607R5000FKRE
Related LinksCMF607R, CMF607R5000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF607R5000FKRE Details Description
Related parts for CMF607R5000FKRE
TVS DIODE 5VWM 11VC 8SO datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
HEADER OPEN CUP 2LVL .900 64POS datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
ANT RUBBER DUCK 5.5DBI MAGN MC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
1 MM PC BOARD SOCKET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf