Vishay/Dale CMF607R5000FKRE
CMF607R5000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF607R5000FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF607R5000FKRE.pdf
Availability of CMF607R5000FKRE
QUANTITY
CMF607R5000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF607R5000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF607R5000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF607R5000FKRE
Related LinksCMF607R, CMF607R5000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF607R5000FKRE Details Description
Related parts for CMF607R5000FKRE
WASHER FLAT #8 STEEL datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 358UBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.3W DO41 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220-3 datasheet.pdf