Vishay/Dale CMF607R8700FKEB
CMF607R8700FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF607R8700FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.87 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF607R8700FKEB.pdf
Availability of CMF607R8700FKEB
QUANTITY
CMF607R8700FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF607R8700FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF607R8700FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF607R8700FKEB
Related LinksCMF607R, CMF607R8700FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF607R8700FKEB Details Description
Related parts for CMF607R8700FKEB
RES SMD 226K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 200W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf