Vishay/Dale CMF608K2500FKRE
CMF608K2500FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF608K2500FKRE
Brief Description
RES 8.25K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF608K2500FKRE.pdf
Availability of CMF608K2500FKRE
QUANTITY
CMF608K2500FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF608K2500FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF608K2500FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF608K2500FKRE
Related LinksCMF608K, CMF608K2500FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF608K2500FKRE Details Description
Related parts for CMF608K2500FKRE
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 5MM NATURAL TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RIGID STEM EXPOSED TIP PROBE datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 28V datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 495MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
INTRINSIC SAFE IR THERM datasheet.pdf
IC NVSRAM 16MBIT X16 30NS 48TSOP datasheet.pdf
1500UF 50V 18X31MM 105C 10000H datasheet.pdf