Vishay/Dale CMF608R2000FKR6
CMF608R2000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF608R2000FKR6
Brief Description
RES 8.2 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF608R2000FKR6.pdf
Availability of CMF608R2000FKR6
QUANTITY
CMF608R2000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF608R2000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF608R2000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF608R2000FKR6
Related LinksCMF608R, CMF608R2000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF608R2000FKR6 Details Description
Related parts for CMF608R2000FKR6
SWITCH DIP DPST PIANO 4POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2413 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 280MA 800 MOHM datasheet.pdf
LED COB CXB3590 2700K WHT SMD datasheet.pdf
FUSE 12KV 40AMP 2.5" OIL SEAL datasheet.pdf