Vishay/Dale CMF608R2500FKBF
CMF608R2500FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF608R2500FKBF
Brief Description
RES 8.25 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF608R2500FKBF.pdf
Availability of CMF608R2500FKBF
QUANTITY
CMF608R2500FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF608R2500FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF608R2500FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF608R2500FKBF
Related LinksCMF608R, CMF608R2500FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF608R2500FKBF Details Description
Related parts for CMF608R2500FKBF
CONN HEADER 26POS R/A LONG T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC PANELBUS DVI REC 100-HTQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
I/O MODULE 24 DIGITAL 16 RELAY datasheet.pdf
RES 1.04M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 39MA 30.5 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 440MA 710 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf