Vishay/Dale CMF6090R900FHBF
CMF6090R900FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6090R900FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.9 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6090R900FHBF.pdf
Availability of CMF6090R900FHBF
QUANTITY
CMF6090R900FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6090R900FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF6090R900FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6090R900FHBF
Related LinksCMF6090, CMF6090R900FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6090R900FHBF Details Description
Related parts for CMF6090R900FHBF
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 700V 275A DO205AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 19POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf