Vishay/Dale CMF6096R250BHEB
CMF6096R250BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF6096R250BHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 96.25 OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6096R250BHEB.pdf
Availability of CMF6096R250BHEB
QUANTITY
CMF6096R250BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6096R250BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF6096R250BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)96.25
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6096R250BHEB
Related LinksCMF6096, CMF6096R250BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6096R250BHEB Details Description
Related parts for CMF6096R250BHEB
IC MULTIPLEXER TRPL 1X2 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf