Vishay/Dale CMF60990K00BHR6
CMF60990K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60990K00BHR6
Brief Description
RES 990K OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60990K00BHR6.pdf
Availability of CMF60990K00BHR6
QUANTITY
CMF60990K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60990K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF60990K00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)990k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60990K00BHR6
Related LinksCMF6099, CMF60990K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60990K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF60990K00BHR6
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MUX LV QUAD 2INPUT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 4.95MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 2 BK 6 IN datasheet.pdf
C-GRID DRSW TH HDR. 34CKT datasheet.pdf
G3 DEVICENET OPTION CARD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/5W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3KV 250MA DO204 datasheet.pdf