Vishay/Dale CMF60R10000JNEB
CMF60R10000JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF60R10000JNEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF60R10000JNEB.pdf
Availability of CMF60R10000JNEB
QUANTITY
CMF60R10000JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60R10000JNEB
Internal Part NumberEIS-CMF60R10000JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60R10000JNEB
Related LinksCMF60R1, CMF60R10000JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60R10000JNEB Details Description
Related parts for CMF60R10000JNEB
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AA datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 1/AA CELL PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON COOL WHT 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf