Vishay/Dale CMF6510R700FKR6
CMF6510R700FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6510R700FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6510R700FKR6.pdf
Availability of CMF6510R700FKR6
QUANTITY
CMF6510R700FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6510R700FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF6510R700FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6510R700FKR6
Related LinksCMF6510, CMF6510R700FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6510R700FKR6 Details Description
Related parts for CMF6510R700FKR6
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PIN 26-22 AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.3A 216 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
INTERFACE MODULE W/PLUG-IN SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 700MA 91 MOHM datasheet.pdf