Vishay/Dale CMF65169R00FKBF
CMF65169R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF65169R00FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65169R00FKBF.pdf
Availability of CMF65169R00FKBF
QUANTITY
CMF65169R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65169R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF65169R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65169R00FKBF
Related LinksCMF6516, CMF65169R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65169R00FKBF Details Description
Related parts for CMF65169R00FKBF
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
INSERTER/EXTRACTOR .075X.35" datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
MOSFET POWER 42V 28A PWRSO10 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 150MA 2.38 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf