Vishay/Dale CMF65180K00FKRE
CMF65180K00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF65180K00FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65180K00FKRE.pdf
Availability of CMF65180K00FKRE
QUANTITY
CMF65180K00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65180K00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF65180K00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65180K00FKRE
Related LinksCMF6518, CMF65180K00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65180K00FKRE Details Description
Related parts for CMF65180K00FKRE
Crystal 11.0592MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
IC MICRO MANAGER 5% 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 1500 OHM 25C datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 429MA 380 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 334MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf