Vishay/Dale CMF65180R00FKRE
CMF65180R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF65180R00FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65180R00FKRE.pdf
Availability of CMF65180R00FKRE
QUANTITY
CMF65180R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65180R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF65180R00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65180R00FKRE
Related LinksCMF6518, CMF65180R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65180R00FKRE Details Description
Related parts for CMF65180R00FKRE
IC ADC 10BIT 300KSPS 20-QSOP datasheet.pdf
MODULE PIP 2.2V-5.5VIN 3A 10SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.02M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS IDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 8P 152MM datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf