Vishay/Dale CMF65180R00FKRE
CMF65180R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF65180R00FKRE
Brief Description
RES 180 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65180R00FKRE.pdf
Availability of CMF65180R00FKRE
QUANTITY
CMF65180R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65180R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF65180R00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65180R00FKRE
Related LinksCMF6518, CMF65180R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65180R00FKRE Details Description
Related parts for CMF65180R00FKRE
TERM SOLDER TURRET .187" .094"L datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2207-14 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf