Vishay/Dale CMF651K4000FKBF
CMF651K4000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF651K4000FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF651K4000FKBF.pdf
Availability of CMF651K4000FKBF
QUANTITY
CMF651K4000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF651K4000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF651K4000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF651K4000FKBF
Related LinksCMF651K, CMF651K4000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF651K4000FKBF Details Description
Related parts for CMF651K4000FKBF
CONN HEADER 3POS 10MM VERT TIN datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015G/X 3" datasheet.pdf
FUSE 400A 690V 1TN/80 AR UC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 200A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
K60716A TOOL KIT datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT BLK AU 15 datasheet.pdf
RELAY RF SPST 500MA 12V datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 28A datasheet.pdf