Vishay/Dale CMF651K7000FKRE
CMF651K7000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF651K7000FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.7K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF651K7000FKRE.pdf
Availability of CMF651K7000FKRE
QUANTITY
CMF651K7000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF651K7000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF651K7000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF651K7000FKRE
Related LinksCMF651K, CMF651K7000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF651K7000FKRE Details Description
Related parts for CMF651K7000FKRE
FUSE GLASS 10A 125VAC 2AG datasheet.pdf
JACK BANA PANEL MT TIN BLK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG WHT 1000' datasheet.pdf
RES SMD 30.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
WIRE STOP BASE datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 7.0PF SMD datasheet.pdf