Vishay/Dale CMF651M1300FHBF70
CMF651M1300FHBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF651M1300FHBF70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.13M OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF651M1300FHBF70.pdf
Availability of CMF651M1300FHBF70
QUANTITY
CMF651M1300FHBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF651M1300FHBF70
Internal Part NumberEIS-CMF651M1300FHBF70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.13M
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF651M1300FHBF70
Related LinksCMF651M1, CMF651M1300FHBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF651M1300FHBF70 Details Description
Related parts for CMF651M1300FHBF70
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BATTERY PACK 6.0V 3200MAH NIMH datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 144MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Board Edge, Cutout datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
17CKT MINI WIRE TRAP CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf