Vishay/Dale CMF65243K00FKBF11
CMF65243K00FKBF11 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65243K00FKBF11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65243K00FKBF11.pdf
Availability of CMF65243K00FKBF11
QUANTITY
CMF65243K00FKBF11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65243K00FKBF11
Internal Part NumberEIS-CMF65243K00FKBF11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65243K00FKBF11
Related LinksCMF65243, CMF65243K00FKBF11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65243K00FKBF11 Details Description
Related parts for CMF65243K00FKBF11
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 8BIT 20-SOIC datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 75W 15V 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 14.7456 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf