Vishay/Dale CMF65249K00FKRE11
CMF65249K00FKRE11 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65249K00FKRE11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65249K00FKRE11.pdf
Availability of CMF65249K00FKRE11
QUANTITY
CMF65249K00FKRE11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65249K00FKRE11
Internal Part NumberEIS-CMF65249K00FKRE11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65249K00FKRE11
Related LinksCMF65249, CMF65249K00FKRE11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65249K00FKRE11 Details Description
Related parts for CMF65249K00FKRE11
MOSFET N-CH 30V 62A TO-220AB datasheet.pdf
HANDLE BIT HOLDING 1/4" 5.91" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 33CKT datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 420V 20% 20KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 27 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf