Vishay/Dale CMF65249K00FKRE11
CMF65249K00FKRE11 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65249K00FKRE11
Brief Description
RES 249K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65249K00FKRE11.pdf
Availability of CMF65249K00FKRE11
QUANTITY
CMF65249K00FKRE11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65249K00FKRE11
Internal Part NumberEIS-CMF65249K00FKRE11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65249K00FKRE11
Related LinksCMF65249, CMF65249K00FKRE11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65249K00FKRE11 Details Description
Related parts for CMF65249K00FKRE11
FIXED IND 3.3NH 500MA 150 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 12V datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
27MM ECAM SINGLE CABLE ENTRY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf