Vishay/Dale CMF65249R00FKR6
CMF65249R00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65249R00FKR6
Brief Description
RES 249 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65249R00FKR6.pdf
Availability of CMF65249R00FKR6
QUANTITY
CMF65249R00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65249R00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF65249R00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65249R00FKR6
Related LinksCMF6524, CMF65249R00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65249R00FKR6 Details Description
Related parts for CMF65249R00FKR6
IDC CABLE - AKP16A/AE16G/AKP16A datasheet.pdf
TCO 50VDC 2A 102C(216F) STRAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CABLE GLAND M20 BRASS IP54 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 2.2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC PMU 2CH CONV/LDO 25DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 264K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SPACER MSS-RFS SER 2MM 1=25PCS datasheet.pdf