Vishay/Dale CMF65255R00DHEB
CMF65255R00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF65255R00DHEB
Brief Description
RES 255 OHM 1.5W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF65255R00DHEB.pdf
Availability of CMF65255R00DHEB
QUANTITY
CMF65255R00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65255R00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF65255R00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65255R00DHEB
Related LinksCMF6525, CMF65255R00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65255R00DHEB Details Description
Related parts for CMF65255R00DHEB
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC AMP/DRIVER DIFF GBW 10-QFN datasheet.pdf
DSUB CON D*M F RG179 SC MIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 0804 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 350MA 3.25 OHM datasheet.pdf