Vishay/Dale CMF65255R00FKEK
CMF65255R00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF65255R00FKEK
Brief Description
RES 255 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65255R00FKEK.pdf
Availability of CMF65255R00FKEK
QUANTITY
CMF65255R00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65255R00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF65255R00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65255R00FKEK
Related LinksCMF6525, CMF65255R00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65255R00FKEK Details Description
Related parts for CMF65255R00FKEK
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.2PF 25V 0402 datasheet.pdf
ADC 12BIT 2CH 105MSPS 60LLP datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 100MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 200W 200V datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH SOT23-6 datasheet.pdf
RES 0.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf