Vishay/Dale CMF6527K400FKR670
CMF6527K400FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6527K400FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6527K400FKR670.pdf
Availability of CMF6527K400FKR670
QUANTITY
CMF6527K400FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6527K400FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF6527K400FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6527K400FKR670
Related LinksCMF6527K, CMF6527K400FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6527K400FKR670 Details Description
Related parts for CMF6527K400FKR670
RES SMD 7.87KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 37COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf