Vishay/Dale CMF65294K00FKEK
CMF65294K00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF65294K00FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 294K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65294K00FKEK.pdf
Availability of CMF65294K00FKEK
QUANTITY
CMF65294K00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65294K00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF65294K00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65294K00FKEK
Related LinksCMF6529, CMF65294K00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65294K00FKEK Details Description
Related parts for CMF65294K00FKEK
CAP FILM 0.15UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
250 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
37P M SC FILT 1300PF M3 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf