Vishay/Dale CMF652M5000FHBF
CMF652M5000FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF652M5000FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5M OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF652M5000FHBF.pdf
Availability of CMF652M5000FHBF
QUANTITY
CMF652M5000FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF652M5000FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF652M5000FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF652M5000FHBF
Related LinksCMF652M, CMF652M5000FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF652M5000FHBF Details Description
Related parts for CMF652M5000FHBF
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 4 AWG #3/8 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf