Vishay/Dale CMF652R0000FKEB
CMF652R0000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF652R0000FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF652R0000FKEB.pdf
Availability of CMF652R0000FKEB
QUANTITY
CMF652R0000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF652R0000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF652R0000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF652R0000FKEB
Related LinksCMF652R, CMF652R0000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF652R0000FKEB Details Description
Related parts for CMF652R0000FKEB
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf