Vishay/Dale CMF652R4900FKR6
CMF652R4900FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF652R4900FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF652R4900FKR6.pdf
Availability of CMF652R4900FKR6
QUANTITY
CMF652R4900FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF652R4900FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF652R4900FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF652R4900FKR6
Related LinksCMF652R, CMF652R4900FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF652R4900FKR6 Details Description
Related parts for CMF652R4900FKR6
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
BRAID NO-CLEAN BLUE .100"X25' datasheet.pdf
RES 10K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 5A TO-126 datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf