Vishay/Dale CMF652R5000FKRE
CMF652R5000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF652R5000FKRE
Brief Description
RES 2.5 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF652R5000FKRE.pdf
Availability of CMF652R5000FKRE
QUANTITY
CMF652R5000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF652R5000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF652R5000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF652R5000FKRE
Related LinksCMF652R, CMF652R5000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF652R5000FKRE Details Description
Related parts for CMF652R5000FKRE
CAP ALUM 330UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 11.5200MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 127UM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 5.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 650VA datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1213D065WO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf