Vishay/Dale CMF65365R00FKR670
CMF65365R00FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65365R00FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 365 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65365R00FKR670.pdf
Availability of CMF65365R00FKR670
QUANTITY
CMF65365R00FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65365R00FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF65365R00FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65365R00FKR670
Related LinksCMF65365, CMF65365R00FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65365R00FKR670 Details Description
Related parts for CMF65365R00FKR670
RES 620 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 56K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 24SOIC datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 4A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLUG 5POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf