Vishay/Dale CMF65383K00FKEB
CMF65383K00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF65383K00FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65383K00FKEB.pdf
Availability of CMF65383K00FKEB
QUANTITY
CMF65383K00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65383K00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF65383K00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65383K00FKEB
Related LinksCMF6538, CMF65383K00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65383K00FKEB Details Description
Related parts for CMF65383K00FKEB
IC LINE DRIVER QUAD DIFF 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINI CT SGL RELAY 2P BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf