Vishay/Dale CMF653K2400FKRE
CMF653K2400FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF653K2400FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.24K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF653K2400FKRE.pdf
Availability of CMF653K2400FKRE
QUANTITY
CMF653K2400FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF653K2400FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF653K2400FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF653K2400FKRE
Related LinksCMF653K, CMF653K2400FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF653K2400FKRE Details Description
Related parts for CMF653K2400FKRE
IC OPAMP CFA 500MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 10-SON datasheet.pdf
IC COMP DUAL 700PS RSPECL 24WQFN datasheet.pdf
IC PA MOD WCDMA UMTS1900 10-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 470MA 330 MOHM datasheet.pdf
IC DELTA-SIGMA MOD 16BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 500MW DO213AB datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/F LOW datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf