Vishay/Dale CMF6540K200FHR670
CMF6540K200FHR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6540K200FHR670
Brief Description
RES 40.2K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6540K200FHR670.pdf
Availability of CMF6540K200FHR670
QUANTITY
CMF6540K200FHR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6540K200FHR670
Internal Part NumberEIS-CMF6540K200FHR670
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6540K200FHR670
Related LinksCMF6540K, CMF6540K200FHR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6540K200FHR670 Details Description
Related parts for CMF6540K200FHR670
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS STR datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 400V 15A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
60714-5 SPACER datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC TOP 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 121K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf