Vishay/Dale CMF6540R200FHBF70
CMF6540R200FHBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6540R200FHBF70
Brief Description
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6540R200FHBF70.pdf
Availability of CMF6540R200FHBF70
QUANTITY
CMF6540R200FHBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6540R200FHBF70
Internal Part NumberEIS-CMF6540R200FHBF70
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6540R200FHBF70
Related LinksCMF6540R, CMF6540R200FHBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6540R200FHBF70 Details Description
Related parts for CMF6540R200FHBF70
RES SMD 15.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/16" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS R/A datasheet.pdf
IC CLK GEN 1:1 DIFF ZD 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 3POS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 15NS 160PQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf