Vishay/Dale CMF6540R200FHEK70
CMF6540R200FHEK70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6540R200FHEK70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6540R200FHEK70.pdf
Availability of CMF6540R200FHEK70
QUANTITY
CMF6540R200FHEK70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6540R200FHEK70
Internal Part NumberEIS-CMF6540R200FHEK70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6540R200FHEK70
Related LinksCMF6540R, CMF6540R200FHEK70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6540R200FHEK70 Details Description
Related parts for CMF6540R200FHEK70
IC TRANSCEIVER RS485 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 17POS datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 1MB FLASH 100QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf