Vishay/Dale CMF6540R200FKBF
CMF6540R200FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6540R200FKBF
Brief Description
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6540R200FKBF.pdf
Availability of CMF6540R200FKBF
QUANTITY
CMF6540R200FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6540R200FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF6540R200FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6540R200FKBF
Related LinksCMF6540, CMF6540R200FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6540R200FKBF Details Description
Related parts for CMF6540R200FKBF
AC/DC CONVERTER 2X5V 15W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
PAC-RX3I-UNIV-2.0M datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.67A 110 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf