Vishay/Dale CMF6542K200FKR670
CMF6542K200FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6542K200FKR670
Brief Description
RES 42.2K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6542K200FKR670.pdf
Availability of CMF6542K200FKR670
QUANTITY
CMF6542K200FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6542K200FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF6542K200FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6542K200FKR670
Related LinksCMF6542K, CMF6542K200FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6542K200FKR670 Details Description
Related parts for CMF6542K200FKR670
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO263AB datasheet.pdf
IC OVP W/THERMAL SHUTDOWN 10TDFN datasheet.pdf
OSC XO 66.667MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
SHIELD COVERS datasheet.pdf
150UF 450V 30X30MM 85C 5000H datasheet.pdf