Vishay/Dale CMF65453R00DHR6
CMF65453R00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65453R00DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453 OHM 1.5W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF65453R00DHR6.pdf
Availability of CMF65453R00DHR6
QUANTITY
CMF65453R00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65453R00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF65453R00DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65453R00DHR6
Related LinksCMF6545, CMF65453R00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65453R00DHR6 Details Description
Related parts for CMF65453R00DHR6
RES SMD 22 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC PLUG datasheet.pdf
OPT FIBER SPLICE PROTECTOR .2.4" datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC3224TB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL LITELINK III NA/EU datasheet.pdf
CBL ASY 4POS SCKT,RA-PLUG 300MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf