Vishay/Dale CMF6553K600FKBF
CMF6553K600FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6553K600FKBF
Brief Description
RES 53.6K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6553K600FKBF.pdf
Availability of CMF6553K600FKBF
QUANTITY
CMF6553K600FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6553K600FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF6553K600FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6553K600FKBF
Related LinksCMF6553, CMF6553K600FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6553K600FKBF Details Description
Related parts for CMF6553K600FKBF
LED ORANGE CLEAR 4SMD datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1853BL/H9992TR 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK GEN 1:1 LOW JITTER 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CA 62.5/125UMLDS SC(NG)SC(NG) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 75 OHM 4SIP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf