Vishay/Dale CMF6553K600FKEB
CMF6553K600FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF6553K600FKEB
Brief Description
RES 53.6K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6553K600FKEB.pdf
Availability of CMF6553K600FKEB
QUANTITY
CMF6553K600FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6553K600FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF6553K600FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6553K600FKEB
Related LinksCMF6553, CMF6553K600FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6553K600FKEB Details Description
Related parts for CMF6553K600FKEB
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 20A 3.4 MOHM SMD datasheet.pdf
POWER MODULE DOSA POL 20A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
LCD DISPLAY 20 X 4 PLASTIC ENCL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
RES 30K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
LJT 37C 37#16 PIN RECP datasheet.pdf
100UF 63V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf