Vishay/Dale CMF65560R00FHEA
CMF65560R00FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF65560R00FHEA
Brief Description
RES 560 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65560R00FHEA.pdf
Availability of CMF65560R00FHEA
QUANTITY
CMF65560R00FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65560R00FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF65560R00FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65560R00FHEA
Related LinksCMF6556, CMF65560R00FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65560R00FHEA Details Description
Related parts for CMF65560R00FHEA
DISPLAY 7SEG 8MM 1DGT RED CA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SC70 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
HOOD TRANSPARENT 108MM WIDE 2M datasheet.pdf
DEMO BOARD NTAG I2C datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf