Vishay/Dale CMF655K6000FHR6
CMF655K6000FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF655K6000FHR6
Brief Description
RES 5.6K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF655K6000FHR6.pdf
Availability of CMF655K6000FHR6
QUANTITY
CMF655K6000FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF655K6000FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF655K6000FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF655K6000FHR6
Related LinksCMF655K, CMF655K6000FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF655K6000FHR6 Details Description
Related parts for CMF655K6000FHR6
DIODE SCHOTTKY SINGLE 70V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 6MM 3.81" datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 768 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 25V AXIAL datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP TRIM 1-5.5PF 250V THRU HOLE datasheet.pdf