Vishay/Dale CMF655K6000FHRE
CMF655K6000FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF655K6000FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.6K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF655K6000FHRE.pdf
Availability of CMF655K6000FHRE
QUANTITY
CMF655K6000FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF655K6000FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF655K6000FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF655K6000FHRE
Related LinksCMF655K, CMF655K6000FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF655K6000FHRE Details Description
Related parts for CMF655K6000FHRE
FILTER LINE 10MH 1A VERTICAL datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf