Vishay/Dale CMF655K6200FKEB11
CMF655K6200FKEB11 picture photo
Mfg. Part Number
CMF655K6200FKEB11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.62K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF655K6200FKEB11.pdf
Availability of CMF655K6200FKEB11
QUANTITY
CMF655K6200FKEB11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF655K6200FKEB11
Internal Part NumberEIS-CMF655K6200FKEB11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF655K6200FKEB11
Related LinksCMF655K6, CMF655K6200FKEB11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF655K6200FKEB11 Details Description
Related parts for CMF655K6200FKEB11
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
LED SLIDE T2 12V RED datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 300MA 0402 datasheet.pdf
FILTER IEC INLET 3A RESISTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf