Vishay/Dale CMF655M1100FKBF
CMF655M1100FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF655M1100FKBF
Brief Description
RES 5.11M OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF655M1100FKBF.pdf
Availability of CMF655M1100FKBF
QUANTITY
CMF655M1100FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF655M1100FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF655M1100FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11M
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF655M1100FKBF
Related LinksCMF655M, CMF655M1100FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF655M1100FKBF Details Description
Related parts for CMF655M1100FKBF
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CBL 3POS M12 R/A SOCKET-WIRE 10M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf