Vishay/Dale CMF655M3600FHR6
CMF655M3600FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF655M3600FHR6
Brief Description
RES 5.36M OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF655M3600FHR6.pdf
Availability of CMF655M3600FHR6
QUANTITY
CMF655M3600FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF655M3600FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF655M3600FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36M
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF655M3600FHR6
Related LinksCMF655M, CMF655M3600FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF655M3600FHR6 Details Description
Related parts for CMF655M3600FHR6
PROTO BOARD ADAPTER FOR SOT-343 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 28-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 102POS 3ROW VERT datasheet.pdf
PANEL BLACK 5 STRAPS RACK MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf